Děti s diabetem vystavují své kresby v Senátu

V úterý 19. listopadu 2013 proběhla v prostorách chodby místopředsedů Senátu vernisáž výstavy kreseb dětí s diabetem Děti a cukrovka.
Akci podpořil senátor Miroslav Krejča.

„Děti – diabetici mají těžší osud než děti zdravé, ale cukrovka je určitě posouvá k tomu, aby byly lepšími,“ uvedla paní Staňková, která již dlouhá léta vede občanské sdružení Diacel Písek.

Myšlenka uspořádat tuto výstavu napadla paní Zdenku Staňkovou. Z jejího proslovu uvádíme: „Přeji vám, aby se vám výstava líbila. A nám všem přeji, aby si ji prohlédlo co nejvíce lidí, hlavně politiků, protože jsou to oni, kteří mohou pro naše děti něco udělat a změnit.“ Samozřejmě by se výstava neobešla bez podpory pana senátora a jeho asistentky, velkou zásluhu má paní Iva Piljarová ze společnosti Novo Nordisk, která obrázky zapůjčila.

Pan JUDr. Václav Letocha, předseda Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR, při svém proslovu řekl, že si členové sdružení v roce 1990 dali jediný cíl, a to zvýšit úroveň péče o děti s diabetem. “Dnes mohu s hrdostí říci, že se nám to povedlo. Každé dítě je léčeno nejmodernějším humánním inzulinem, každé dítě má dostatek prostředků na selfmonitoring, tedy kvalitní glukometry a diagnostické proužky. Když potkáte na ulici dítě s diabetem, je stejné jako jiné děti. Plné radosti a chuti do života. A to je možné jen díky společnostem, které dováží kvalitní inzuliny, a další nutné pomůcky pro plnohodný život s diabetem.
Z určitého úhlu to, že na dítěti s diabetem není na první pohled patrná jeho nemoc, má jednu nevýhodu. Posudkoví lékaři nevyhodnocují správně nárok na příspěvek na péči o nemocné dítě. Ale věřím, že i toto se nám podaří v blízké době napravit,” doufá JUDr. Letocha.

Paní Mgr. Lucie Cikrtová ze společnosti Novo Nordisk zmínila, že tato společnost se již 90 let snaží měnit diabetes. Jedna z jejích aktivit je každoroční vyhlášení soutěže pro děti Měníme diabetes pomocí umění. Nejlepší práce z předchozích čtyř ročníků si můžete prohlédnout právě na této výstavě.

Z proslovu Senátora Miroslava Krejči: “Je mi ctí, přinést výstavu dětských kreseb do těchto prostor. Diabetes je problém, který se týká nás všech a budeme se snažit výstavu představit i dalším poslancům a senátorům, aby se co nejvíce lidí seznámilo s onemocněním, které se týká takřka každé rodiny v České republice.

Publikováno v Novinky.